| ZPRÁVY | SPORT | KULTURA | ČERNÁ KRONIKA | VOLNÝ ČAS |  Sobota, 13.srpna 2022, týden:32  Svátek má: Alena, zitra: Alan
  [ PŘIHLÁSIT] [VYTVOŘIT ÚČET] Seznam = Atlas = Centrum = Volný = Tiscali = Google
  Kde:  
= Hlavní menu =
= Počasí =
= Kurzy měn =
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny USD USD = změna
= Anketa =
Využili byste služeb coworking centra?

Ano, v Přelouči
Ano, v Pardubicích
Ne
Nevím, co to je?Výsledky
Další ankety

Účastníků: 282
Komentářů: 2
= Statistika přístupů =
NAVRCHOLU.cz

Kladrubský hřebčín začíná cestu k zápisu do seznamu UNESCO
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 14:01:55, Zprávy, 672 čtenářů, 1686 bytů
Koně / dostihy

O postupu jednání, která by měla vyvrcholit žádostí o zapsání Národního hřebčína Kladruby nad Labem do seznamu památek UNESCO, přišli 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka informovat zástupci hřebčína a obce Kladruby, náměstek ředitele Radek Václavík a starostka Lenka Gotthardová. Doprovázela je také tajemnice Evropské asociace státních hřebčínů Alexandra Lotz.

Veškeré kroky, které takové žádosti předcházejí, budou trvat od jednoho do dvou let. Musí vzniknout pracovní skupina, která připraví potřebné podklady. Do nich by mohla přispět i Alexandra Lotz porovnávací studií, proč by právě koně, památky a krajina Národního hřebčína Kladruby nad Labem měly být na seznam zapsány. „Paní Lotz je považována za evropského experta a je dobré, že do České republiky a konkrétně do kladrubského hřebčína poměrně často jezdí,“ konstatoval Roman Línek.Přelouč chce zrekonstruovat městský park, žádá o dotaci
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:50:47, Zprávy, 582 čtenářů, 2506 bytů
Zpravodajství

Přelouč - Chodník spojující záložnu a park je v havarijním stavu, oprava má stát dva miliony korun.

Městský park v Přelouči se možná v budoucnu dočká dalších úprav. Po rekonstrukci cest okolo pomníku Jana Dítěte, výsadbě stromů a výměně laviček chce vedení města opravit i cestu spojující horní a dolní část parku.
Havarijní stav chodníku, který propojuje prostranství za Občanskou záložnou s mostkem přes potok Švarcava, je předmětem kritiky občanů.

Nebezpečí úrazu
Zejména v zimních měsících je tento úsek pro chodce obtížně schůdný. Snahu opravit chodník proto občané města vítají. „Ta cesta nebyla spoustu let vůbec udržovaná. Hlavně pro starší lidi je ten chodník nebezpečný," tvrdí například důchodce Josef Zeman. „Přitom ho často vy᠆užívají lidé, kteří chodí pod park za sportem, nebo na pouť či do cirkusu."

S opravou souhlasí i přeloučský fotbalista Václav Rokyta: „Uvítal bych, kdyby se ta cesta opravila. Chodím po ní pravidelně po většinu roku k fotbalovému hřišti, a obzvlášť v zimních měsících, když je cesta pod nánosem sněhu nebo ledu, bývá hodně nebezpečná. O moc lepší to není ani ve zbytku roku".Kladrubský kostel ukrýval v kopuli tajnou schránku
Autor: admin, Středa, 26.11. 2014 - 08:27:43, Zprávy, 619 čtenářů, 1997 bytů
Koně / dostihy

Národní hřebčín Kladruby nad LabemKladruby nad Labem – V kopuli kostela svatého Václava a Leopolda v Kladrubech nad Labem našli dělníci při opravách kovovou schránku.

Památkově chráněný objekt spravuje tamní hřebčín, odkaz z minulých dob otevře na začátku prosince za přítomnosti notáře. Do té doby mohou lidé tipovat, co ve schránce je.

Dva tipy
„Víme, že kostel svatého Václava a Leopolda byl postaven v roce 1859 na místě starého původního kostela, který se zboural. Kostel byl rekonstruován v roce 1907. To jsou dva tipy na dobu, kdy se tam ta schránka mohla instalovat," konstatoval ředitel kladrubského hřebčína Jiří Machek.

Jde o třicet centimetrů dlouhé oválné pouzdro z kovu, které za desítky let již zrezivělo. Zatím jej nikdo neotevřel. Hřebčín nyní nechává tipovat uživatele sociální sítě facebook, aby odhadli, co tajná schránka obsahuje.

Schůzka s notářem
„Mohl by tam být obsah starší 100 let. Svůj osobní tip mám, ale záměrně ho neprozradím. Domlouváme schůzku s notářem, myslím, že do 14 dnů schránku otevřeme," dodal Jiří Machek.Budoucí vláda města? Vybírat si bude ANO
Autor: admin, Neděle, 12.10. 2014 - 11:16:48, Zprávy, 865 čtenářů, 433 bytů
Zpravodajství
Přelouč - Hnutí ANO zvítězilo. V Přelouči získalo z 21 mandátů 6. Dosavadní starostka Přelouče Irena Burešová tak zřejmě neobhájí křeslo starostky. Patrioti pro Přelouč spolu s ODS a nezávislými kandidáty obsadilo 4 mandáty. Dvě křesla ze čtyř ztratila místní sociální demokracie, stabilní dvě křesla obhájili komunisté, do zastupitelstva nově přibude Koalice pro Přelouč s dvěma mandáty a TOP 09.

Splavnění Labe přinese nová pracovní místa, shodují se v Přelouči
Autor: admin, Středa, 01.10. 2014 - 08:14:02, Zprávy, 687 čtenářů, 3606 bytů
Zpravodajství

Přelouč - Na vybudování krytého bazénu zatím údajně město Přelouč nemá peníze.

Vybudování krytého bazénu a splavnění Labe. To jsou dvě témata, která hýbou děním ve druhém největším městě na Pardubicku – Přelouči. Tedy alespoň mezi tamějšími kandidáty na starostu.

V anketě Deníku se obyvatelé Přelouče už před časem shodli, že by město krytý bazén vybudovat mělo. Otázkou ovšem je, zda by jeho stavba a především pak provoz byly ekonomicky udržitelné.

Bazén? Sebevražda

Současná starostka Irena Burešová, která nyní kandiduje za uskupení Patrioti pro Přelouč, se vymezila jasně proti výstavbě krytého bazénu. „Bazén určitě postavit nenecháme, nemůžeme si dovolit udržet jeho provoz. Na vlastní stavbu bychom sice asi dotace získali, ale provozní výdaje by byly osm milionů korun ročně, a to zkrátka nemáme. Byla by to pro nás ekonomická sebevražda," podotkla Irena Burešová.

S tím souhlasí i Lukáš Spurný (TOP 09). Nemyslím si, že by vybudování a především pak provoz krytého bazénu v Přelouči byl ekonomicky udržitelný. Samozřejmě, kdyby nějaká studie potvrdila, že to udržitelné je, byl bych moc rád," uvedl kandidát na starostu za TOP 09.Šťastný konec choltického zámku?
Autor: admin, Pondělí, 28.07. 2014 - 15:44:38, Zprávy, 732 čtenářů, 2162 bytů
Zpravodajství

zamek_Choltice.jpgZčásti barokní a zčásti renesanční stavba zámku Choltice dlouhá léta trpěla nezájmem. Rozpadající stavbu nechtěl nikdo opravit, protože její celková rekonstrukce by vyšla na čtvrt miliardy. Situace se však začíná postupně obracet a díky přílivu návštěvníků se blýská na lepší časy.

Na zámku rušno bylo, jenže trochu jinak, než by si historický objekt zasloužil. Jeho využití totiž blokovaly restituční spory s potomkem šlechtického rodu Bertholdem Thun Hohensteinem. Poté, co mu soudy panství nevydaly, o zámek dál pečují Choltice.

Dlouhá léta se stavba nacházela ve velmi špatném stavu. Barokní část objektu sice stále chátrá, zatéká do střech a část zdiva se odlupuje, zámek má ale před sebou světlé zítřky i navzdory žalostné minulosti. Choltická radnice začala pořádat zajímavé akce, které lákají turisty. Oproti předchozím rokům se jich na něj letos stihlo podívat už sedm tisíc a sezona ještě není u konce. Každý platící návštěvník zachraňuje Choltice platbou vstupného, navíc se o záchranu objektu začal zajímat i městys a kraj. Výjimkou nejsou ani jednotliví dobrovolníci.Policie hledá na Přeloučsku nemocného seniora
Autor: admin, Sobota, 03.05. 2014 - 09:19:20, Zprávy, 804 čtenářů, 993 bytů
Policie

Policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešovaném muži.

"Tím je 66letý muž z Přeloučska, který odešel z domu a nikdo z rodiny o něm nemá žádné zprávy. Obavu o jeho život a zdraví ještě více stupňuje to, že pohřešovaný trpí vážnou psychickou nemocí," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Muž by měl mít na sobě zelené riflové kalhoty, černý svetr a černé pěnové boty - takzvané Crocsy. Muž je vysoký 170-175 centimetrů, hubený, má krátké černé vlasy. Může působit zanedbaným dojmem. 

"Naposledy jej viděl jeho syn a to ve Svojšicích dne 29. dubna ve čtyři hodiny odpoledne. Od té doby se neobjevil domal. Jakoukoliv informaci o pohybu tohoto muže přijme linka 158," vyzývá policejní mluvčí. Z přeloučského přednádraží bude staveniště
Autor: admin, Čtvrtek, 13.03. 2014 - 07:25:33, Zprávy, 887 čtenářů, 1161 bytů
Zpravodajství

Přelouč – Přeloučské přednádraží se promění ve staveniště. Radní města totiž schválili projekt na modernizaci Dukelského náměstí.

"Celý projekt je teprve na začátku. Aktuálně řešíme financování. Čekáme na nové programové období pro granty z operačního programu Doprava, fondů Evropské unie," řekla Irena Burešová, starostka Přelouče.

Celková cena se podle ní bude pohybovat v hodnotě dvou až tří desítek milionů korun.

Nedostatek místa a nevhodné parkování hodlají radní řešit nákupem okolních budov. „Momentálně jednáme o odkoupení přilehlého pozemku patřícího Českým drahám," konstatovala tisková mluvčí přeloučské radnice Martina Horáčková.

„Prostor před nádražím je vstupní branou do města. Cílem projektu je zkulturnit toto místo a zjednodušit návštěvníkům orientaci v Přelouči," dodala Irena Burešová.

Výstavba začne nejdříve na podzim příštího roku.Stěhování do dočasných stájí snášely klisny z Kladrub klidně
Autor: admin, Čtvrtek, 16.01. 2014 - 09:52:13, Zprávy, 1099 čtenářů, 5928 bytů
Koně / dostihy
2014_01_kladruby_stehovani_hrebcina_01.jpgKladruby nad Labem - Zhruba ve čtyřsetleté historii hřebčína v Kladrubech nad Labem se z něj koně stěhovali jen třikrát. Evakuace bývala vzhledem válečným stavům hektická a rychlá. Dnešní přesun koní byl naopak klidný a pečlivě naplánovaný. Koně po dobu roční rekonstrukce objektů hřebčína budou žít v jiných stájích po okolí.
"Naposledy se koně evakuovali za prusko-rakouské války v roce 1866, na odstěhování měli asi jen několik hodin a pak šli několik dní a nakonec doputovali až do Uher. Teď je to samozřejmě jiné, všechno je předem připravené a koně nejdou ani tak daleko," řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.

Ošetřovatelé přesouvají postupně přibližně 220 koní. Průvod šestatřiceti starokladrubských běloušů dnes vyrazil s doprovodem do nedalekých Selmic. Chovné klisny vše zvládaly trpělivě a klidně.

"Koně jsou zvyklí, že se pořád někam převádějí. To je takový koloběh, že se přesouvají ze stáje do stáje. Všichni budeme doufat, že nám klisny v Selmicích ve zdraví porodí," řekla vedoucí chovu Eva Kozlová.

Klisny šly v řadě za sebou a každá z nich měla i svůj vlastní doprovod. Podle ředitele už místní řidiči vědí, že se po silnicích v okolí hřebčína převádějí stáda koní, a jezdí opatrněji. Když se přemisťují méně disciplinovaná hříbata, mívají i policejní doprovod. Dnes se přesun dospělých koní obešel bez policejního dozoru.

"Je potřeba si dávat pozor na auta, na koně před sebou, za sebou, vnímat koně, jak se chová, jestli je klidný, jestli se něčeho bojí, ujišťovat ho o své přítomnosti," řekla Julie Fedorová z místní Střední školy chovu koní a jezdectví.

Tříkrálová sbírka na Přeloučsku letos vynesla 147 tisíc korun
Autor: admin, Středa, 15.01. 2014 - 21:49:16, Zprávy, 628 čtenářů, 2724 bytů
Zpravodajství

Přelouč - Asi 240 Kašparů, Melicharů a Baltazarů, kteří vyrazili do ulic Přelouče a dalších 39 obcí, aby koledou potěšilo místní obyvatele, letos vybralo celkem 147.400 korun. Výtěžek pomůže i 91leté ženě, která žije sama a pohybuje se s pomocí francouzských holí .

„Jedná se o rekordní částku. Od roku 2004, kdy se se sbírkou začalo, se podobný výsledek podařil pouze v roce 2011 a částka tehdy činila 145.528 korun," informovala Deník ředitelka přeloučské Charity Zdenka Kumstýřová.805 článků (81 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:
Reklama
Kup si prádlo
= Kam za zábavou =
= Reklama =
AB stav - betonové ploty, kovové ploty, dřevěné ploty, brány, branky
Střechy Karlík
PixNET CZ - tvorba a správa internetových prezentací a e-shopů
= Dívka dne =
Dívka dne
= Pardubický deník =
= Pardubický sport =
Přelouč.com
| Reklama | Redakce portálu www.prelouc.com | Add to Google
optimalizace PageRank.cz
PixNET CZ - tvorba a správa internetových prezentací a e-shopů

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund