Koňské stříkačky se poměřily v Mělicích
Publikováno: Úterý, 03.08. 2010 - 19:04:55
Téma: Hasiči


Mělice - Jedenáct historických unikátů – koňských stříkaček z přelomu devatenáctého a dvacátého století. To není popis výstavy hasičského muzea, ale startovní listina hasičského klání, které se v sobotu uskutečnilo v Mělicích.

Sbory dobrovolných hasičů se přijely poměřit v netradičních závodech. „Soutěž pořádáme již druhý rok a pojímáme ji hodně netradičně. První startovala čtyřčlenná štafeta, kdy hasiči museli postupně překonat překážkovou dráhu, kterou jsme jim zpestřili pitím dětského pitíčka.
Následovala povinná konzumace lahvového piva, která nakonec byla rozhodujícícm okamžikem celé soutěže, protože ne každému se podařilo rychle odzátkovat lahev,“ uvedl Aleš Kouba, starosta mělických hasičů.

Místo koní hasiči

Hlavní disciplínou sobotního klání byla soutěž koňských stříkaček. Přes sto let staré stroje hasiči udržují stále funkční a předvedli to v klasickém požárním útoku.

„Samozřejmě nemáme koně, které bychom do stříkaček zapřahali, proto je taháme sami. Hlavní rozdíl je pak v tom, že oproti klasickému útoku tady vodu do hadice nedodává motor, ale usilovná práce hasičů, kteří musejí ručně pumpovat, což je fyzicky nesmírně náročné. Stříkačka sama o sobě nemá velký výkon, ale je účinnější než třeba ruční stříkačka berlovka, se kterou se také závodilo,“ vysvětlil Kouba.

Poslední disciplína pak prověřila řidiče, ti si totiž museli svého hasiče odvézt na trakaři, zpáteční cestu pak musel pasažér zvládnou na chůdách.
„Nejrychlejšími závodníky letos byli hasiči z Labětína, v těsném závěsu za nimi se na druhém místě umístily Zdechovice, k prvenství jim chyběla jediná sekunda, a třetí místo obsadila Bukovka,“ informoval Kouba.

Mezi jednotlivými disciplínami diváci viděli v akci hasičský potěr. Požární útok předvedlo družstvo z Břehů – obdiv sklidily děti ve věku od dvou a půl do pěti let. Malí hasiči z Přelovic pak za vyproštění po autonehodě. Z havarovaného kočárku zachraňovali plyšového medvěda a Mickey Mouse.

zdroj: Pardubický deníkTento článek si můžete přečíst na webu Přelouč.com
http://www.preloucsko.com/prelouc

Tento článek najdete na adrese:
http://www.preloucsko.com/prelouc/modules.php?name=News&file=article&sid=2924