Na zdechovické skládce se znovu plánuje linka na úpravu odpadů
Publikováno: Čtvrtek, 07.05. 2015 - 13:10:01
Téma: Zpravodajství


Zdechovice - Společnost Marius Pedersen se znovu v omezené podobě vrací k záměru vybudovat na skládce ve Zdechovicích na Pardubicku linku na úpravu odpadů. Původně plánovanou maximální kapacitu zařízení 160.000 tun ročně snížila na 120.000 tun a zvažovaná produkce kompostu klesla zhruba o čtvrtinu na 65.000 tun. Jedním z výstupů linky bude i takzvané alternativní palivo, které se využívá pro spalování v cementárnách, elektrárnách a velkých teplárnách, řekl ČTK technický ředitel firmy Petr Marek. 

Alternativní palivo se ve Zdechovicích už od zimy vyrábí pro společnost Cemex, která vlastní cementárnu v Prachovicích na Chrudimsku. Zařízení se sem přemístilo z Hradce Králové. "Pokračujeme v záměru tak, abychom byli připraveni najít další úrovně spolupráce s firmou Cemex nebo dalšími potenciálními partnery," uvedl Marek. Plánovanou výrobu alternativního paliva nechtěl uvést, produkce by se však měla zvýšit o více než 100 procent.

Při mechanicko-biologické úpravě se odpad nejdříve rozdělí na sítech na několik frakcí. Část se využívá pro spálení nebo recyklaci, zbytek se biologickou cestou stabilizuje, aby nevznikaly skleníkové plyny, nebezpečné výluhy a nepříjemný zápach. Něco se poté upraví na rekultivační materiál, jen malý inertní podíl skončí nakonec na skládce. Výrazně by se tak snížilo množství skládkovaného odpadu. Toho bylo loni do Zdechovic přivezeno asi 80.000 tun, zhruba 40 procent z toho bylo znovu využito a nemuselo se skládkovat. 

Marius Pedersen patří k největším společnostem zabývajícími se nakládáním s odpady v Česku. Zdechovickou skládku provozuje firma Bohemian Waste Management, kterou společnost založila spolu s Hradcem Králové a Pardubicemi, které mají po 20 procentech. Na skládce se ukládají odpady z obou krajských měst a dalších obcí.

zdroj: EnviwebTento článek si můžete přečíst na webu Přelouč.com
http://www.preloucsko.com/prelouc

Tento článek najdete na adrese:
http://www.preloucsko.com/prelouc/modules.php?name=News&file=article&sid=3409