| ZPRÁVY | SPORT | KULTURA | ČERNÁ KRONIKA | VOLNÝ ČAS |  Úterý, 7.února 2023, týden:06  Svátek má: Veronika, zitra: Milada
  [ PŘIHLÁSIT] [VYTVOŘIT ÚČET] Seznam = Atlas = Centrum = Volný = Tiscali = Google
  Kde:  
= Hlavní menu =
= Počasí =
= Kurzy měn =
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny USD USD = změna
= Anketa =
Využili byste služeb coworking centra?

Ano, v Přelouči
Ano, v Pardubicích
Ne
Nevím, co to je?Výsledky
Další ankety

Účastníků: 282
Komentářů: 2
= Statistika přístupů =
NAVRCHOLU.cz

Přelouč.com: Zpravodajství

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]

Územní rozhodnutí pro Stupeň Přelouč II počtvrté zrušeno
Autor: admin, Čtvrtek, 26.02. 2015 - 09:51:27, Plavební kanál, 1163 čtenářů, 4285 bytů
Zpravodajství

BRNO [Děti Země]
Autor: Miroslav Patrik

Již počtvrté od roku 2004 musel krajský úřad v Pardubicích zrušit územní rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, neboť bylo stavebním úřadem v Přelouči vydáno nezákonně.

Odvolání spolků Děti Země, Přátelé Slavíkových ostrovů a Občanského sdružení Šum Přelouče ze srpna 2014 tak bylo úspěšné.

Krajský úřad ve zrušujícím rozhodnutí ze dne 20. února 2015 uvádí, že zjistil nesrovnalosti v popisu stavby, dále chybí souhlas se zásahem do lesa a do jeho okraje a také seznam všech podkladů.

„Jde sice o procesní chyby stavebního úřadu, nicméně postup krajského úřadu vítáme. Stejně stát nebude v nejbližší době schopen zahájit výstavbu tohoto stupně u Přelouče, protože Evropská komise podmiňuje jeho financování vyřešením sporu, zda je možné u Děčína postavit jez či nikoliv,“ komentuje rozhodnutí krajského úřadu v Pardubicích předseda Dětí Země Miroslav Patrik, které se územního řízení účastní od srpna 2004.

Podle něho jsou snahy řady politiků investovat miliardy korun do zlepšování plavebních podmínek na Labi výstavbou jezu v Děčíně, kanálu u Přelouče a přístavu v Pardubicích pro dopravu nákladů ekonomicky neefektivní a v rozporu s realitou, zvláště když Německo výrazné zlepšení svého úseku Labe neplánuje.

Plavební kanál u Přelouče délky téměř 3,2 km přes Slavíkovy ostrovy navíc zbytečně zničí biotopy více než sedmdesáti zvláště chráněných druhů organismů a stovek vzácných druhů bezobratlých živočichů, zejména chráněných modrásků očkovaných a bahenních. Přitom tyto ostrovy měly být do evropské soustavy NATURA 2000 zařazeny již do května 2004. Pod hrozbou Evropské komise už toto schvalování ale probíhá.

„Stát by měl spíše investovat peníze do železnice a do obchvatů obcí a měst, než do vodních dopravních staveb, které jsou pro přírodu škodlivá. Příkladem je i snaha postavit kanál Dunaj-Odra-Labe,“ tvrdí dále Patrik.

ŘVC ČR se o prosazení plavebního kanálu u Přelouče za více než 3,1 mld. Kč snaží již od roku 1994. Za projektanty, odborníky, advokáty a za pozemky se utratilo asi 700 miliónů korun. Plavební kanál má podle návrhu rozpočtu SFDI na rok 2015 probíhat od ledna 2015 do června 2018. Stavebníkem je firma SKANSKA.


V Přelouči vítěze voleb odstavili. Teď je kancléřem pardubické radnice
Autor: admin, Čtvrtek, 05.02. 2015 - 13:36:50, Zprávy, 1055 čtenářů, 3221 bytů
Zpravodajství

Šéfem kanceláře primátora na pardubické radnici se stal na konci loňského roku Radim Jelínek. Vlivný post získal zhruba měsíc po neúspěšném pokusu obsadit křeslo přeloučského starosty, na které kandidoval z pozice lídra hnutí ANO. To volby ve městě vyhrálo.

Několik týdnů dělilo povolební neúspěch Radima Jelínka od jeho dosazení na vlivný post na pardubické radnici, kterou vede stejná strana.

Jelínek tady získal post šéfa kanceláře primátora. Opozice to vidí jako stranickou výpomoc. „Vidím v tom stranickou soudržnost. Na druhou stranu chápu, že tam chtějí mít lidi, kterým mohou důvěřovat,“ uvedl lídr opoziční ODS Jiří Janků.

Hnutí ANO sice v Přelouči v komunálních volbách zvítězilo, jeho lídr Radim Jelínek však v koaličních jednáních neuspěl. Po volbách se snažil stát starostou, ostatní strany se však proti hnutí ANO semkly a vítěz voleb odešel do opozice. Následně se přihlásil do výběrového řízení na post vedoucího pardubického odboru kanceláře tajemníka, ze kterého vyšel jako vítěz.

„Prošel jsem řádným tříkolovým řízením, které bylo vyhlášené ještě za starého vedení města,“ uvedl Jelínek.Boj o plavební kanál u Přelouče v klíčové fázi: rozhodnou motýli
Autor: admin, Pondělí, 02.02. 2015 - 08:41:31, Plavební kanál, 916 čtenářů, 4971 bytů
Zpravodajství

plavebni_kanal_model_2.jpgKdyž už se zdálo, že Ředitelství vodních cest by mohlo získat po patnácti letech povolení vybudovat kanál, přichází velká komplikace. Ochránci přírody navrhli zařadit mezi evropsky významné lokality Slavíkovy ostrovy, přes něž má průplav vést.

Spor o plavební stupeň Přelouč, který by měl umožnit splavnění Labe až do Pardubic, rozhodnou dost možná dva motýli. Modrásek bahenní a modrásek očkovaný.

Agentura ochrany přírody a krajiny tvrdí, že kvůli jejich výskytu musejí být Slavíkovy ostrovy u Přelouče zařazeny na seznam evropsky významných lokalit v rámci soustavy Natura 2000. Návrh už připravila a je možné, že do konce roku bude schválen.
To by plány na rychlé zahájení stavby za tři miliardy korun pohřbilo. „Pokud by k vyhlášení nové ochrany došlo, nevíme, zda nebudeme muset postupovat zcela jinak nebo se bude rovnou jednat o zmařené peníze státu,“ uvedl šéf Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů.
Minimálně by to podle něj znamenalo velkou komplikaci, zvýšené náklady a další odklad. „Stavba, která se nyní nachází již ve fázi územního řízení, by musela být speciálně posouzena z hlediska jejích vlivů na lokality soustavy Natura 2000,“ uvedl.


Když už se zdálo, že Ředitelství vodních cest by mohlo získat po patnácti letech povolení vybudovat kanál, přichází velká komplikace. Ochránci přírody navrhli zařadit mezi evropsky významné lokality Slavíkovy ostrovy, přes něž má průplav vést.

Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/ochranci-chteji-aby-u-prelouce-vznikla-lokalita-f5o-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150130_134330_pardubice-zpravy_msvLinka na úpravu odpadů na skládce ve Zdechovicích zatím nevznikne
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 14:04:16, Ekonomika, 674 čtenářů, 2376 bytů
Zpravodajství

Společnost Marius Pedersen pozastavila svůj plán vybudovat na skládce ve Zdechovicích na Pardubicku velkou linku na mechanicko-biologickou úpravu odpadů. Důvodem jsou nejasné emisní limity pro spalování takzvaného alternativního paliva, které mělo být jedním z výstupů po přepracování odpadu a mělo se využívat spolu s uhlím v elektrárnách a teplárnách. ČTK to řekl technický ředitel firmy Petr Marek.

"Komplikace vznikla na úrovni Evropské unie. V tuto chvíli jsou projednávány nové limity pro stacionární zdroje pro spalování uhlí a jiných komodit. Proti původním by se měly výrazně snížit," uvedl Marek. Kvůli nejistotě proto na alternativní palivo není odbyt a ani odpadové firmy ani odběratelé nechtějí do nových technologií investovat vysoké částky.

Společnost Marius Pedersen již provedla spalovací zkoušky například v teplárně v České Třebové na Orlickoústecku, v elektrárně Poříčí na Trutnovsku a v dalších velkých zařízeních. Výsledky byly dobré, zpřísněným limitům by však zřejmě nevyhověly.Majitelům psů město nabízí zdarma sáčky na psí exkrementy
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:59:04, Volný čas, 1147 čtenářů, 990 bytů
Zpravodajství

Město Přelouč informuje majitele psů, že si mohou vyzvedávat na pokladně městského úřadu mikroténové sáčky na psí exkrementy. Majitelé psů obdrží na každého přihlášeného psa 7 bloků sáčků (tedy 350 ks jednotlivých sáčků).

Podmínkou pro vydání sáčků na psí exkrementy je provedení úhrady poplatku za psa na rok 2015. Sáčky si zde mohou vyzvednout i majitelé psů, kteří jsou v souladu s obecně závaznou vyhláškou od platby poplatku ze psa osvobozeni. Poplatníci, kteří uhradí poplatek převodem na účet města, si sáčky mohou rovněž vyzvednout na pokladně. Výhodou těchto sáčků je jejich skladnost a možnost odložit sáčky s psími exkrementy do běžných odpadkových košů, které jsou rozmístěny po celém městě. Uklidit po svém psovi je povinností držitele psa a také vizitkou člověka. Děkujeme všem zodpovědným majitelům psů za pozitivní přístup k čistotě veřejných prostranství.Spor o splavnění Labe do Pardubic trvá už 15 let
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:55:39, Plavební kanál, 875 čtenářů, 5938 bytů
Zpravodajství

Pardubický kraj - Nedávná návštěva prezidenta Miloše Zemana v Pardubickém kraji znovu otevřela diskusi o splavnění Labe až do Pardubic. Stát v přípravě tohoto projektu pokračuje a právě prezident Zeman vybudování vodní cesty za víc než tři miliardy korun ve středu 14. ledna během své cesty po regionu podpořil. Úřady ale už patnáct let narážejí na odpor ekologů. Podle nich se lodní doprava nevyplácí a chystané stavby poničí chráněná území.

Nový kanál u Přelouče, plavební komory, mosty a přeložky silnic - to vše by vzniklo v rámci projektu splavnění Labe až do Pardubic. Jeho příprava už stála stovky milionů. Prezident Miloš Zeman ve středu 14. 1. 2015 deklaroval, že je pro splavnění: "Já jako zastánce vodní dopravy samozřejmě tuto stavbu podporuji."

Ředitelství vodních cest momentálně připravuje modernizaci zdymadla v Srnojedech. Splavnění Labe podporují v Přelouči: "Umělý kanál, který by měl být vybudovaný, máme označený jako jediný prvek týkající se protipovodňové ochrany města," uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Ekologičtí aktivisté jsou proti splavnění

Miliardový projekt splavnění Labe ovšem kritizují ekologové. Považují ho za vyhozené peníze: "Celý projekt splavnění Labe do Pardubic a případné následné budování vodního díla Dunaj – Odra – Labe je jak po ekonomické, tak po ekologické stránce velký nesmysl. Po té ekonomické stránce - to bych zdůraznil. Jednak už to spolklo stovky milionů a prakticky se nehráblo do země a další miliardy splavnění Labe do Pardubic bude stát. V dnešní době nikdo nemá závaznou ekonomickou studii, která by prokazovala, že se toto splavnění vůbec vyplatí. A že se to státu v nějaké podobě vrátí," uvedl Jiří Malík ze Strany zelených.

Pardubický kraj splavnění Labe podporuje

Splavnění Labe naopak podporuje Pardubický kraj. Podle náměstka hejtmana Jaromíra Duška patří mezi priority infrastrukturních staveb regionu: "Je dokonce i součástí memoranda, které pan hejtman za Pardubický kraj podepsal s tehdejším ministrem dopravy Zdeňkem Žákem. Takže Pardubický kraj jednoznačně trvá na dokončení a já jsem přesvědčen, že se to podaří," uvedl Jaromír Dušek (SPOZ), náměstek hejtmana Pardubického kraje.Přelouč chce zrekonstruovat městský park, žádá o dotaci
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:50:47, Zprávy, 597 čtenářů, 2506 bytů
Zpravodajství

Přelouč - Chodník spojující záložnu a park je v havarijním stavu, oprava má stát dva miliony korun.

Městský park v Přelouči se možná v budoucnu dočká dalších úprav. Po rekonstrukci cest okolo pomníku Jana Dítěte, výsadbě stromů a výměně laviček chce vedení města opravit i cestu spojující horní a dolní část parku.
Havarijní stav chodníku, který propojuje prostranství za Občanskou záložnou s mostkem přes potok Švarcava, je předmětem kritiky občanů.

Nebezpečí úrazu
Zejména v zimních měsících je tento úsek pro chodce obtížně schůdný. Snahu opravit chodník proto občané města vítají. „Ta cesta nebyla spoustu let vůbec udržovaná. Hlavně pro starší lidi je ten chodník nebezpečný," tvrdí například důchodce Josef Zeman. „Přitom ho často vy᠆užívají lidé, kteří chodí pod park za sportem, nebo na pouť či do cirkusu."

S opravou souhlasí i přeloučský fotbalista Václav Rokyta: „Uvítal bych, kdyby se ta cesta opravila. Chodím po ní pravidelně po většinu roku k fotbalovému hřišti, a obzvlášť v zimních měsících, když je cesta pod nánosem sněhu nebo ledu, bývá hodně nebezpečná. O moc lepší to není ani ve zbytku roku".Zeman v Přelouči podpořil splavnění Labe, debatu zastínili aktivisté
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:43:32, Plavební kanál, 825 čtenářů, 3028 bytů
Zpravodajství

Přelouč – Na prezidenta Miloše Zemana čekaly v sále Občanské záložny v Přelouči zhruba čtyři stovky lidí.

V půlhodinové debatě hlava státu podpořila dlouho odkládaný projekt splavnění Labe a pochválila starostku Přelouče Irenu Burešovou.
Diskusi s občany ale strhli na svoji stranu aktivisté z Prahy. Prezident tak odpověděl pouze na tři dotazy.

Chvála starostkyMiloš Zeman přišel do zaplněného sálu Záložny v pondělí krátce po 15. hodině rovnou ze setkání se zastupiteli města. Od většiny přítomných občanů si vysloužil potlesk vestoje.

V úvodním projevu pochválil přeloučskou starostku Irenu Burešovou: „Moc rád bych poblahopřál paní starostce, která je ve funkci od roku 1998, je starostkou již popáté a ve volbách dostala nejvyšší počet preferenčních hlasů. Přál bych si, aby všichni naši politici byli takoví," řekl prezident. Poté se věnoval sporům kolem splavnění Labe, které výstavbu tohoto vodního díla už řadu let blokují.

„Je to projekt, který byl schválen a bude stát asi 4,5 miliardy korun. Já jsem zastáncem této stavby a budu ji v rámci svých ústavou daných prezidentských kompetencí podporovat," dodal.Plavebnímu kanálu Přelouč chybí územní rozhodnutí
Autor: admin, Pátek, 30.01. 2015 - 13:32:35, Plavební kanál, 789 čtenářů, 1718 bytů
Zpravodajství

Přelouč/Praha – Plavební kanál u Přelouče se asi jen tak stavět nebude.

Z aktuální zprávy Ministerstva dopravy pro českou vládu o stavu schvalování stupně Děčín a plavebního kanálu u Přelouče vyplývá, že problémem kanálu je absence pravomocného územního rozhodnutí, takže nelze zatím vydat žádná stavební povolení a ani kácet dřeviny.

Podle skupiny Děti Země jsou obě tyto stavby nejen ekologicky škodlivé, ale dopravně nepotřebné a ekonomicky neúčelné, neboť zboží prý lépe odveze železnice, dálnice a silnice.

„Ministerstvo dopravy ve svém materiálu dokonce vyhrožuje, že bude blokovat zařazení údolí Labe do soustavy NATURA 2000, neboť plánovaný jez Děčín se samozřejmě stane logicky nerealizovatelným. Přitom bez jasného vyřešení co, kde a proč by se mělo na dolním Labi stavět, tak Evropská komise asi jen stěží poskytne peníze na jakékoliv vodní stavby u nás," prohlásil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.Budoucí vláda města? Vybírat si bude ANO
Autor: admin, Neděle, 12.10. 2014 - 11:16:48, Zprávy, 881 čtenářů, 433 bytů
Zpravodajství
Přelouč - Hnutí ANO zvítězilo. V Přelouči získalo z 21 mandátů 6. Dosavadní starostka Přelouče Irena Burešová tak zřejmě neobhájí křeslo starostky. Patrioti pro Přelouč spolu s ODS a nezávislými kandidáty obsadilo 4 mandáty. Dvě křesla ze čtyř ztratila místní sociální demokracie, stabilní dvě křesla obhájili komunisté, do zastupitelstva nově přibude Koalice pro Přelouč s dvěma mandáty a TOP 09.

938 článků (94 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:
Reklama
Kup si prádlo
= Kam za zábavou =
= Reklama =
AB stav - betonové ploty, kovové ploty, dřevěné ploty, brány, branky
Střechy Karlík
PixNET CZ - tvorba a správa internetových prezentací a e-shopů
= Dívka dne =
Dívka dne
= Pardubický deník =
= Pardubický sport =
Přelouč.com
| Reklama | Redakce portálu www.prelouc.com | Add to Google
optimalizace PageRank.cz
PixNET CZ - tvorba a správa internetových prezentací a e-shopů

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund