| ZPRÁVY | SPORT | KULTURA | ČERNÁ KRONIKA | VOLNÝ ČAS |  Úterý, 28.listopadu 2023, týden:48  Svátek má: René, zitra: Zina
  [ PŘIHLÁSIT] [VYTVOŘIT ÚČET] Seznam = Atlas = Centrum = Volný = Tiscali = Google
  Kde:  
= Hlavní menu =
= Počasí =
= Kurzy měn =
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny USD USD = změna
= Anketa =
Využili byste služeb coworking centra?

Ano, v Přelouči
Ano, v Pardubicích
Ne
Nevím, co to je?Výsledky
Další ankety

Účastníků: 284
Komentářů: 2
= Statistika přístupů =
NAVRCHOLU.cz

Přelouč.com: Zpravodajství

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]

ČD Cargo bude od ledna znovu vozit uhlí do Chvaletic
Autor: admin, Úterý, 07.10. 2014 - 09:34:08, Ekonomika, 929 čtenářů, 1715 bytů
Zpravodajství

Praha - Státní železniční dopravce ČD Cargo bude od ledna znovu vozit uhlí ze severočeských dolů do elektrárny Chvaletice. V soutěži o zakázku nabídlo ČD Cargo nejnižší cenu, konkrétně 93 korun za tunu uhlí. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Uhlí do Chvaletic od loňska vozí AWT Zdeňka Bakaly, za tunu uhlí si účtuje 160 korun. 

"ČD Cargo ukázalo zkušenost i dravost. Potěšilo nás, že byli schopni konkurovat novým soukromým firmám, a velmi příjemně nás překvapila i vysoutěžená cena,“ řekl deníku obchodní ředitel Severní energetické, které patří důl ČSA i chvaletická elektrárna, Damir Dordevič. AWT podle MfD nabídlo v soutěži cenu zhruba 100 korun za tunu.Splavnění Labe přinese nová pracovní místa, shodují se v Přelouči
Autor: admin, Středa, 01.10. 2014 - 08:14:02, Zprávy, 742 čtenářů, 3606 bytů
Zpravodajství

Přelouč - Na vybudování krytého bazénu zatím údajně město Přelouč nemá peníze.

Vybudování krytého bazénu a splavnění Labe. To jsou dvě témata, která hýbou děním ve druhém největším městě na Pardubicku – Přelouči. Tedy alespoň mezi tamějšími kandidáty na starostu.

V anketě Deníku se obyvatelé Přelouče už před časem shodli, že by město krytý bazén vybudovat mělo. Otázkou ovšem je, zda by jeho stavba a především pak provoz byly ekonomicky udržitelné.

Bazén? Sebevražda

Současná starostka Irena Burešová, která nyní kandiduje za uskupení Patrioti pro Přelouč, se vymezila jasně proti výstavbě krytého bazénu. „Bazén určitě postavit nenecháme, nemůžeme si dovolit udržet jeho provoz. Na vlastní stavbu bychom sice asi dotace získali, ale provozní výdaje by byly osm milionů korun ročně, a to zkrátka nemáme. Byla by to pro nás ekonomická sebevražda," podotkla Irena Burešová.

S tím souhlasí i Lukáš Spurný (TOP 09). Nemyslím si, že by vybudování a především pak provoz krytého bazénu v Přelouči byl ekonomicky udržitelný. Samozřejmě, kdyby nějaká studie potvrdila, že to udržitelné je, byl bych moc rád," uvedl kandidát na starostu za TOP 09.Z rozhoupané gondoly ruského kola v Heřmanově Městci vypadla žena i s dcerou
Autor: admin, Neděle, 24.08. 2014 - 23:12:40, Černá kronika, 1102 čtenářů, 1513 bytů
Zpravodajství

Z jedné z gondol ruského kola na pouti v Heřmanově Městci na Chrudimsku, z výšky zhruba deseti metrů, vypadla v neděli odpoledne 35letá žena i s dcerou. Obě utrpěly zranění, žena bojuje o život. Na místě zasahoval vrtulník.

Zraněná žena navštívila atrakci se svou zhruba desetiletou dcerou, přítelkyní a jejím malým synem.

Podle svědků ženy gondolu zhruba ve výšce deseti metrů rozhoupaly. „Jedna z nich se neudržela a z gondoly vypadla. Její pád nejprve zbrzdila gondola pod ní, poté ale žena dopadla na zem,” řekl svědek Právu.

Na místě neštěstí zasahoval i vrtulník. „Žena utrpěla zranění hlavy a byla transportována do hradecké nemocnice,” řekla Novinkám krajská policejní mluvčí Jitka Vavřinová.Tahanice o plavební kanál u Přelouče se vlečou už deset let
Autor: admin, Pátek, 22.08. 2014 - 10:32:11, Plavební kanál, 997 čtenářů, 2427 bytů
Zpravodajství

Přelouč - Už rovných deset let trvají spory o plavební kanál u Přelouče. Ekologická sdružení nadále budou podávat odvolání, aby se nákladná stavba plánovaná na rok 2015 neuskutečnila.

Důvodem letitého sporu je, že plavební kanál by podle ekologistů zničil biotopy s více než 70 zvláště chráněnými druhy organismů a stovky vzácných druhů bezobratlých živočichů.

„Stát by měl investovat peníze do železnice a do obchvatů spíš než do vodních dopravních staveb, které jsou pro přírodu škodlivé. Příkladem je i snaha postavit kanál Dunaj-Odra-Labe," řekl Miroslav Patrik z hnutí Děti Země.

Děti Země společně s Přáteli Slavíkových ostrovů podali odvolání proti územnímu rozhodnutí, které vydal stavební úřad v Přelouči. Rozhodovat má krajský úřad v Pardubicích. Hnutí v odvolání upozornilo na možnou podjatost krajského úřadu, proto navrhlo, aby jej řešili úředníci v jiném hejtmanství. Navíc povolení vlivu na životní prostředí EIA je podle nich už zastaralé.

„Zaráží mě, že ekologové čekají vždycky na poslední dny, kdy se dá odvolání podat. Stavební úřad je výkon státní správy a já osobně nemohu vstupovat do jeho činnosti. Odvolání klidně může řešit jiný krajský úřad, bylo to i v případě Karlova mostu," řekl hejtman Martin Netolický.Soukromé muzeum v Přelouči představuje stovky výrobků tamní zaniklé Tesly
Autor: admin, Pondělí, 28.07. 2014 - 15:48:49, Volný čas, 1605 čtenářů, 1824 bytů
Zpravodajství

tesla_muzeum.jpgSoukromé muzeum v Přelouči nabízí unikátní sbírku výrobků, které se vyráběly v tamní dnes už zaniklé Tesle. Sběratelům se podařilo shromáždit více než tři stovky rádií, magnetofonů a dalších elektrospotřebičů.

„To je vlastně první rádio, které bylo vyvinuté v Tesle Přelouč,“ ukazuje provozovatel muzea Petr Schejbal jeden z přístrojů ve sbírce. 

Technický kousek v jeho rukách je starý více než půl století, pochází z roku 1958. „Z prvního měsíce výroby,“ podotýká sběratel. 

V muzeu se návštěvník projde kolem elektronkových rádií, tranzistorů, magnetofonů i věží. „Je tady kompletní sortiment výrobků Tesly,“ říká Petr Schejbal. Šťastný konec choltického zámku?
Autor: admin, Pondělí, 28.07. 2014 - 15:44:38, Zprávy, 780 čtenářů, 2162 bytů
Zpravodajství

zamek_Choltice.jpgZčásti barokní a zčásti renesanční stavba zámku Choltice dlouhá léta trpěla nezájmem. Rozpadající stavbu nechtěl nikdo opravit, protože její celková rekonstrukce by vyšla na čtvrt miliardy. Situace se však začíná postupně obracet a díky přílivu návštěvníků se blýská na lepší časy.

Na zámku rušno bylo, jenže trochu jinak, než by si historický objekt zasloužil. Jeho využití totiž blokovaly restituční spory s potomkem šlechtického rodu Bertholdem Thun Hohensteinem. Poté, co mu soudy panství nevydaly, o zámek dál pečují Choltice.

Dlouhá léta se stavba nacházela ve velmi špatném stavu. Barokní část objektu sice stále chátrá, zatéká do střech a část zdiva se odlupuje, zámek má ale před sebou světlé zítřky i navzdory žalostné minulosti. Choltická radnice začala pořádat zajímavé akce, které lákají turisty. Oproti předchozím rokům se jich na něj letos stihlo podívat už sedm tisíc a sezona ještě není u konce. Každý platící návštěvník zachraňuje Choltice platbou vstupného, navíc se o záchranu objektu začal zajímat i městys a kraj. Výjimkou nejsou ani jednotliví dobrovolníci.Elektrárna Chvaletice se zbavuje zákazníků. Přebere je Komárkova MND
Autor: admin, Úterý, 17.06. 2014 - 10:21:40, Ekonomika, 692 čtenářů, 2387 bytů
Zpravodajství
Společnost Moravské naftové doly (MND) bude od července postupně přebírat portfolio zákazníků Elektrárny Chvaletice ze skupiny Severní energetická. Firma ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka se s elektrárnou dohodla na strategické spolupráci. Elektrárna se soustředí na výrobu a velkoobchod s elektřinou. Po několika letech tak opouští přímou dodávku elektřiny koncovým odběratelům.

Skupina MND přebírá několik stovek velkých zákazníků s celkovou spotřebou na rok 2015 kolem jedné terawatthodniny (TWh). Spolu s nimi převezme veškerá práva a povinnosti. „Z pohledu zákazníka tak nedochází k jakýmkoli změnám, pouze ke změně právního subjektu, který jim energii bude za neměnných podmínek nadále dodávat,“ uvedl obchodní ředitel MND Ludvík Baleka.

„Tímto rozhodnutím nebude narušena kontinuita dodávek našim zákazníkům. Dohodli jsme se totiž s MND, že postupně převezme obsluhu našich současných odběratelů. Elektrárna Chvaletice poskytne k tomuto převzetí odbornou pomoc a stane se hlavním poskytovatelem elektřiny pro MND,“ uvedl generální ředitel Elektrárny Chvaletice Luboš Pavlas.

Dodal, že nákup Elektrárny Chvaletice a její spojení s hnědouhelným lomem Československá armáda na Mostecku přinesl skupině Severní energetická nový rozměr. „Jednou z příležitostí, kterou vidíme, je koncentrovat se více na výrobu elektřiny a obchodování na velkoobchodním trhu,“ uvedl Pavlas. 

Z přeloučského přednádraží bude staveniště
Autor: admin, Čtvrtek, 13.03. 2014 - 07:25:33, Zprávy, 934 čtenářů, 1161 bytů
Zpravodajství

Přelouč – Přeloučské přednádraží se promění ve staveniště. Radní města totiž schválili projekt na modernizaci Dukelského náměstí.

"Celý projekt je teprve na začátku. Aktuálně řešíme financování. Čekáme na nové programové období pro granty z operačního programu Doprava, fondů Evropské unie," řekla Irena Burešová, starostka Přelouče.

Celková cena se podle ní bude pohybovat v hodnotě dvou až tří desítek milionů korun.

Nedostatek místa a nevhodné parkování hodlají radní řešit nákupem okolních budov. „Momentálně jednáme o odkoupení přilehlého pozemku patřícího Českým drahám," konstatovala tisková mluvčí přeloučské radnice Martina Horáčková.

„Prostor před nádražím je vstupní branou do města. Cílem projektu je zkulturnit toto místo a zjednodušit návštěvníkům orientaci v Přelouči," dodala Irena Burešová.

Výstavba začne nejdříve na podzim příštího roku.Pardubice chtějí dva přístavy. Brzdí to ale Přelouč
Autor: admin, Úterý, 11.03. 2014 - 09:04:03, Plavební kanál, 1081 čtenářů, 2862 bytů
Zpravodajství

Pardubice / Přelouč - Podle smělých plánů nového šéfa Ředitelství vodních cest České republiky Lubomíra Fojtů by v Pardubicích už za čtyři roky mohl vzniknout přístav. Nejen obchodní. Debatovat se totiž začalo už i o přístavu rekreačním. Že by se v Pardubicích přenesl život k vodě už v tak brzkém horizontu, se však příliš nezdá vedení města.

"Myslím, že rok 2018 je skutečně hodně optimistický. Pro oba přístavy. Nejdůležitější je vybudovat plavební stupeň Přelouč a pak vyřešit dopravu v Pardubicích," myslí si primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

"Pouštět se do nové studie, která by posuzovala vliv obchodního přístavu na životní prostředí, jak Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC ČR) chce, je nyní předčasné. Zatím nejsme schopni tak velké logistické centrum dopravně obsloužit," dodává Fraňková s tím, že je proto nutné otevřít téma jihozápadního obchvatu města.Cennost labských hrčáků u Přelouče nebyla doložena
Autor: admin, Pátek, 31.01. 2014 - 09:53:32, Plavební kanál, 1227 čtenářů, 5199 bytů
Zpravodajství
22.1.2014 PARDUBICE [Děti Země] - Varianta zlepšení plavebních podmínek na Labi tokem řeky je reálná

Děti Země na základě žádosti o poskytnutí důkazů o cennosti tzv. labských hrčáků u Přelouče obdržely od Ředitelství vodních cest ČR sdělení, z něhož vyplývá, že jde jen o nepodložené tvrzení Ing. Pavla Cetla z Brna.

Při posuzování variant zlepšení plavebních podmínek na Labi u Přelouče v roce 1999 tak chyběla varianta „tokem řeky“, ačkoliv tomu žádné chráněné území nikdy nebránilo. Bez takového posouzení tak podle Dětí Země nelze na tuto stavbu od Evropské komise očekávat žádné peníze.

„Po získání žádaných informace letos v lednu se nedivíme, proč nám je ŘVC ČR rok a půl svými obstrukcemi a nezákonnostmi zatajovalo, neboť údajná cennost tzv. labských hrčáků nebyla už od počátku odborně doložena. Ekologické posouzení variant jen s pravobřežním plavebním kanálem tak bylo jen formální, takže jen stěží by takový projekt spolufinancovala Evropská komise,“ tvrdí Miroslav Patrik z Dětí Země.

Děti Země od ŘVC ČR obdržely tři strany dokumentace EIA z roku 1999 od Ing. Pavla Cetla z Brna, v níž se jen tvrdí, že tzv. labské hrčáky jsou jedinečné a prospěšné, takže mají být zachovány. Poskytnuté informace ovšem neobsahují žádné důkazy, takže je nutné toto tvrzení považovat za účelové až nepravdivé. Údajná jejich cennost může být podle Dětí Země nanejvýš estetická – hezky se na ně dívá.

938 článků (94 stránek, 10 článků na stránku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Přejít na:
Reklama
Kup si prádlo
= Kam za zábavou =
= Reklama =
AB stav - betonové ploty, kovové ploty, dřevěné ploty, brány, branky
Střechy Karlík
PixNET CZ - tvorba a správa internetových prezentací a e-shopů
= Dívka dne =
Dívka dne
= Pardubický deník =
= Pardubický sport =
Přelouč.com
| Reklama | Redakce portálu www.prelouc.com | Add to Google
optimalizace PageRank.cz
PixNET CZ - tvorba a správa internetových prezentací a e-shopů

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund