Už první den odhalil základní problém opravené třídy Míru v Pardubicích. Je na ní tak úzká vozovka, že se řidič MHD nemá šanci vyhnout jakémukoliv autu.
Kdo se hned po středečním otevření třídy Míru projel po ní trolejbusem, musel si připadat jako VIP. Lidé z chodníku si dopravní prostředek prohlíželi se stejným zájmem, jako kdyby po čerstvě zrekonstruované ulici proplouval parník. Po dlouhé odstávce působily vozy jako atrakce a také potenciální nebezpečí.
„Pozor, trolejbus! Ježíšmarjá, oni tady zase jezdí,“ strhávala dopoledne matka malého chlapce z jízdní dráhy nedaleko Pasáže.
Nutno dodat, že řidiči linek 21 a 27, které jako jediné projíždějí celou třídu Míru, jezdili extrémně opatrně a pomalu. Ulicí se sunuli zhruba dvacítkou. „Zatím vše funguje bez větších potíží,“ hlásil po ranní špičce šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán.
Obavy měl hlavně z toho, aby hned první den nezpůsobil problém neukázněný řidič zásobování, který by nechal stát svůj vůz v úzké části ulice. Tam se totiž trolejbus nemá šanci vyhnout.
„Nic jsme nenechali náhodě. Kolem sedmé ráno byli na třídě Míru strážníci, kteří zajišťovali hladký průjezd prvních linek,“ přiznal Pelikán, že jeho lidé šli štěstí naproti.
Pardubice - Rozsáhlý výpadek elektrického proudu ráno na Pardubicku byl pokus o skoncování se životem v Opočínku.
Rozsáhlý výpadek proudu, ke kterému došlo v úterý ráno na Pardubicku a částečně též na Chrudimsku má na svědomí muž, který se pokusil o sebevraždu. Využil k tomu trafostanici u Opočínku.
Ani takto drastickou metodou ale neuspěl. O jeho život nyní bojují lékaři a zdravotníci. "Událost jsme na tísňové lince přijali v čase 7:26. Na místo vyjela jak naše posádka, tak byla vyžádána také letecká záchranná služba z Hradce Králové. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se jedná o muže, který utrpěl těžké popáleniny a navíc úraz hlavy po pádu z výšky," uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Helena Škuligová. Lékaři a zdravotníci na místě pacienta museli stabilizovat k převozu do hradecké fakultní nemocnice. Vrtulník však využít nemohli, kvůli sněhové vánici byl ze hry.
Takto závažné popáleniny obvykle záchranná služba směruje přímo na popáleninové centrum v pražských Vinohradech. "Vzhledem k počasí nebyla posádka schopna garantovat, že jí počasí po cestě nedonutí k přistání. Transport do nemocnice tedy zajistila naše posádka sanitkou. Navíc kvůli podezření na vážný úraz hlavy bylo nutné zvolit hradeckou nemocnici místo popáleninového centra. S pacientem s poraněním hlavy v kritickém stavu nemůžeme riskovat hodinu a půl trvající převoz až do Prahy. Sekundární transport na popáleninové centrum zajistí až fakultní nemocnice po nezbytných vyšetřeních," dodala Helena Škuligová.
Most, Chvaletice - Skupina Severní energetická, která v roce
2013 koupila Elektrárnu Chvaletice, zahájila její rozsáhlou modernizaci.
Mostecký deník o tom informovala Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí
skupiny.
V roce 2016 chce Severní energetická kompletně zrekonstruovat dva
bloky, každý se jmenovitým výkonem 205 MW, a díky tomu splnit
nejpřísnější požadavky na dlouhodobý ekologický provoz.
„Plán obnovy je rozdělen do dvou kroků, ve kterých budou v roce
2016 zrekonstruovány bloky 3, 4 včetně absorbéru odsíření číslo dvě.
Druhý krok se bude týkat bloků 1, 2, přičemž rozhodnutí, v jakém rozsahu
modernizovat tyto bloky a také nevýrobní zařízení od zauhlování až po
ukládání produktů po spálení, je ještě před námi," říká Luboš Pavlas,
člen představenstva Elektrárny Chvaletice.
Lesy České republiky požadují po Elektrárně Chvaletice
náhrady škod způsobených imisemi ze spalování hnědého uhlí na lesních
porostech ve vlastnictví státu. U soudu je v současnosti 15 typově
shodných žalob, které státní podnik na elektrárnu podal. Celkově
požaduje více než šest milionů korun plus úroky z prodlení.
Lesy ČR vše dokládají znaleckými posudky znalců zapsaných v seznamu
znalců či výzkumnými projekty," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Podle státního podniku elektrárna poškozuje imisemi lesy téměř v celé
zemi.
V jednom sporu již Lesy ČR pravomocně uspěly. Elektrárna
jim nejdříve zaplatila ještě před podáním žaloby 313 tisíc korun, což
byla jen část požadované sumy. Spor proto řešil soud, který rozhodl o
zaplacení dalších téměř 172 tisíc korun. Ty elektrárna uhradila v
prosinci 2012.
Již počtvrté od roku 2004 musel krajský úřad v Pardubicích zrušit územní rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, neboť bylo stavebním úřadem v Přelouči vydáno nezákonně.
Odvolání spolků Děti Země, Přátelé Slavíkových ostrovů a Občanského sdružení Šum Přelouče ze srpna 2014 tak bylo úspěšné.
Krajský úřad ve zrušujícím rozhodnutí ze dne 20. února 2015 uvádí, že zjistil nesrovnalosti v popisu stavby, dále chybí souhlas se zásahem do lesa a do jeho okraje a také seznam všech podkladů.
„Jde sice o procesní chyby stavebního úřadu, nicméně postup krajského úřadu vítáme. Stejně stát nebude v nejbližší době schopen zahájit výstavbu tohoto stupně u Přelouče, protože Evropská komise podmiňuje jeho financování vyřešením sporu, zda je možné u Děčína postavit jez či nikoliv,“ komentuje rozhodnutí krajského úřadu v Pardubicích předseda Dětí Země Miroslav Patrik, které se územního řízení účastní od srpna 2004.
Podle něho jsou snahy řady politiků investovat miliardy korun do zlepšování plavebních podmínek na Labi výstavbou jezu v Děčíně, kanálu u Přelouče a přístavu v Pardubicích pro dopravu nákladů ekonomicky neefektivní a v rozporu s realitou, zvláště když Německo výrazné zlepšení svého úseku Labe neplánuje.
Plavební kanál u Přelouče délky téměř 3,2 km přes Slavíkovy ostrovy navíc zbytečně zničí biotopy více než sedmdesáti zvláště chráněných druhů organismů a stovek vzácných druhů bezobratlých živočichů, zejména chráněných modrásků očkovaných a bahenních. Přitom tyto ostrovy měly být do evropské soustavy NATURA 2000 zařazeny již do května 2004. Pod hrozbou Evropské komise už toto schvalování ale probíhá.
„Stát by měl spíše investovat peníze do železnice a do obchvatů obcí a měst, než do vodních dopravních staveb, které jsou pro přírodu škodlivá. Příkladem je i snaha postavit kanál Dunaj-Odra-Labe,“ tvrdí dále Patrik.
ŘVC ČR se o prosazení plavebního kanálu u Přelouče za více než 3,1 mld. Kč snaží již od roku 1994. Za projektanty, odborníky, advokáty a za pozemky se utratilo asi 700 miliónů korun. Plavební kanál má podle návrhu rozpočtu SFDI na rok 2015 probíhat od ledna 2015 do června 2018. Stavebníkem je firma SKANSKA.
Pátek 13. na silnicích Autor:
admin, Sobota, 14.02. 2015 - 08:03:47, Černá kronika, 979 čtenářů, 739 bytů Choltice - Hasiči ze stanice Přelouč vyjížděli 10 minut před šestou hodinou ranní
k nehodě osobního vozidla do Choltic. Při nehodě byl zraněn řidič,
kterého si do péče převzala zdravotnická záchranná služba. Hasiči
zajistili automobil proti požáru odpojením akumulátoru a zamezili úniku
provozních náplní.
Přelouč - Kuriózní překážku v uzavření obchodu musela řešit prodavačka v jednom z přeloučských obchodů.
Pod mřížemi nákladní rampy se tam uložil bezdomovec. „Prodavačka se obrátila na strážníky městské policie, protože potřebovala obchod uzavřít, ale dotyčného se sama bála probudit," uvedli přeloučští strážníci. Hlídka, která na místo dorazila, muže probudila a z místa vykázala.
Přeloučští strážníci také uklidňovali roztržku mezi dvěma bezdomovci. Při vzájemné neshodě došlo dokonce na rvačku, kterou hlídka ukončila. Oba aktéři odmítli lékařské ošetření.
Za kuriózní by se dal považovat i další případ přeloučských strážníků, kdy stěžovatel uvedl, že v okolí svého bydliště cítí nepříjemný zápach. Hlídka, která na místě událost prověřovala, ale jeho slova nepotvrdila. Podle strážníků jde navíc v tomto případě o opakující se stížnosti jednoho obyvatele, které se nikdy neprokázaly pravdivé. Proto byl poučen o dalším postupu.
Šéfem kanceláře primátora na pardubické radnici se stal na konci loňského roku Radim Jelínek. Vlivný post získal zhruba měsíc po neúspěšném pokusu obsadit křeslo přeloučského starosty, na které kandidoval z pozice lídra hnutí ANO. To volby ve městě vyhrálo.
Několik týdnů dělilo povolební neúspěch Radima Jelínka od jeho dosazení na vlivný post na pardubické radnici, kterou vede stejná strana.
Jelínek tady získal post šéfa kanceláře primátora. Opozice to vidí jako stranickou výpomoc. „Vidím v tom stranickou soudržnost. Na druhou stranu chápu, že tam chtějí mít lidi, kterým mohou důvěřovat,“ uvedl lídr opoziční ODS Jiří Janků.
Hnutí ANO sice v Přelouči v komunálních volbách zvítězilo, jeho lídr Radim Jelínek však v koaličních jednáních neuspěl. Po volbách se snažil stát starostou, ostatní strany se však proti hnutí ANO semkly a vítěz voleb odešel do opozice. Následně se přihlásil do výběrového řízení na post vedoucího pardubického odboru kanceláře tajemníka, ze kterého vyšel jako vítěz.
„Prošel jsem řádným tříkolovým řízením, které bylo vyhlášené ještě za starého vedení města,“ uvedl Jelínek.
Když už se zdálo, že Ředitelství vodních cest by mohlo získat po patnácti letech povolení vybudovat kanál, přichází velká komplikace. Ochránci přírody navrhli zařadit mezi evropsky významné lokality Slavíkovy ostrovy, přes něž má průplav vést.
Spor o plavební stupeň Přelouč, který by měl umožnit splavnění Labe až do Pardubic, rozhodnou dost možná dva motýli. Modrásek bahenní a modrásek očkovaný.
Agentura ochrany přírody a krajiny tvrdí, že kvůli jejich výskytu musejí být Slavíkovy ostrovy u Přelouče zařazeny na seznam evropsky významných lokalit v rámci soustavy Natura 2000. Návrh už připravila a je možné, že do konce roku bude schválen. To by plány na rychlé zahájení stavby za tři miliardy korun pohřbilo. „Pokud by k vyhlášení nové ochrany došlo, nevíme, zda nebudeme muset postupovat zcela jinak nebo se bude rovnou jednat o zmařené peníze státu,“ uvedl šéf Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů. Minimálně by to podle něj znamenalo velkou komplikaci, zvýšené náklady a další odklad. „Stavba, která se nyní nachází již ve fázi územního řízení, by musela být speciálně posouzena z hlediska jejích vlivů na lokality soustavy Natura 2000,“ uvedl.
Když už se zdálo, že Ředitelství vodních cest by mohlo získat po patnácti letech povolení vybudovat kanál, přichází velká komplikace. Ochránci přírody navrhli zařadit mezi evropsky významné lokality Slavíkovy ostrovy, přes něž má průplav vést.
Společnost Marius Pedersen pozastavila svůj plán vybudovat na skládce ve Zdechovicích na Pardubicku velkou linku na mechanicko-biologickou úpravu odpadů. Důvodem jsou nejasné emisní limity pro spalování takzvaného alternativního paliva, které mělo být jedním z výstupů po přepracování odpadu a mělo se využívat spolu s uhlím v elektrárnách a teplárnách. ČTK to řekl technický ředitel firmy Petr Marek.
"Komplikace vznikla na úrovni Evropské unie. V tuto chvíli jsou projednávány nové limity pro stacionární zdroje pro spalování uhlí a jiných komodit. Proti původním by se měly výrazně snížit," uvedl Marek. Kvůli nejistotě proto na alternativní palivo není odbyt a ani odpadové firmy ani odběratelé nechtějí do nových technologií investovat vysoké částky.
Společnost Marius Pedersen již provedla spalovací zkoušky například v teplárně v České Třebové na Orlickoústecku, v elektrárně Poříčí na Trutnovsku a v dalších velkých zařízeních. Výsledky byly dobré, zpřísněným limitům by však zřejmě nevyhověly.